Postęp technologiczny w budownictwie jest ogromny. Służy on przede wszystkim skróceniu czasu realizacji inwestycji, zmniejszeniu kosztów oraz osiągnięciu lepszych parametrów termoizolacyjnych. Przykładem mogą być płyty warstwowe, wytwarzane m.in. przez firmę Kingspan.
Czym są płyty warstwowe?
Płytę warstwową można porównać do kanapki typu sandwich. Składa się z dwóch warstw wierzchnich, pomiędzy którymi znajduje się rdzeń. Warstwy wierzchnie wykonane są z blachy stalowej lub aluminiowej. Dzięki temu płyty odporne są na uszkodzenia mechaniczne i mają właściwości ognioodporne. Rdzeń płyty wykonany jest z materiału termoizolacyjnego i to on decyduje o końcowych właściwościach płyty. Najczęściej jest to:
- styropian,
- pianki poliuretanowe,
- wełna mineralna.
Wszystkie te materiały są lekkie i mają postać bloczków układanych między dwoma warstwami blachy. Płyty wypełnione wełną mineralną mają dodatkowo bardzo dobre właściwości akustyczne. Jest to ekonomiczny i ekologiczny budulec.
Producent płyt warstwowych
Jednak, aby obiekt miał idealne właściwości termoizolacyjne i służył przez lata, musi być wykonany z odpowiedniego budulca. Firmą o globalnym zasięgu, która wytwarza i sprzedaje płyty warstwowe, jest Kingspan Płyty Warstwowe, wchodzący w skład międzynarodowego koncernu Kingspan Group Ltd. W naszym kraju Kingspan jest reprezentowany przez kilka spółek, które oferują różny asortyment. Kingspan Sp.z.o.o wytwarza w swoim zakładzie w Lipsku na Mazowszu m.in. dachowe i ścienne płyty warstwowe oraz systemy fasadowe. Produkuje także drzwi i komory. Wszystkie produkty dostępne są także w sklepie internetowym prowadzonym przez firmę. Kingspan jest liderem w dziedzinie tworzenia rozwiązań wykorzystywanych w zrównoważonym budownictwie, duży nacisk kładzie także na wymyślanie i wdrażanie technologii wspierających oszczędność energii.
Zastosowanie płyt warstwowych
Płyty warstwowe początkowo używane były tylko w budownictwie przemysłowym, ale ze względu na swoje właściwości, coraz częściej mają zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym. Żaden inny materiał nie daje możliwości wykonania 500 m2 ściany w ciągu jednego dnia. To znacznie przyśpiesza czas realizacji inwestycji oraz obniża jej koszty. Płyty warstwowe coraz chętniej wykorzystywane są w budownictwie pasywnym, ponieważ dzięki nim łatwo można osiągnąć wymagane parametry termoizolacyjności. Najczęściej producent płyt warstwowych oferuje płyty dachowe lub ścienne. Występują one w różnych rozmiarach, więc łatwo jest je dopasować do indywidualnych potrzeb. Z płyt ściennych wykonuje się nie tylko ściany zewnętrzne, ale także ściany działowe w halach produkcyjnych, magazynach. Dzięki takiej technologii możemy bezproblemowo stosować nowoczesne drzwi zewnętrzne niezależnie od przeznaczenia budynku, gdyż nie ma żadnych przeciwwskazań, dla których nie możemy ich zastosować.
Płyty warstwowe wypełnione wełną mineralną wykorzystywane są przede wszystkim w celu odgrodzenia obiektu lub poszczególnych pomieszczeń od hałasów zewnętrznych. Doskonale nadają się do wygłuszania studiów nagrań lub sal koncertowych. Płyty warstwowe Kingspan wykorzystywane są także do budowy chłodni i mroźni, w których temperatura musi być znacznie niższa. Dzięki zastosowaniu specjalnej technologii można uzyskać temperaturę do minus 35 stopni Celsjusza. Dodatkową zaletą jest niewielkie zużycie energii elektrycznej dla uzyskania i podtrzymania tak niskiej temperatury.
Niektórzy producenci np. Kingspan w swojej ofercie posiadają także wszystkie akcesoria potrzebne do montażu płyt warstwowych (obróbki blacharskie, narożniki, listwy maskujące), co znacznie ułatwia montowanie płyt. Nie ulega wątpliwości, że płyty warstwowe Kingspan będą coraz szerzej stosowane w budownictwie, zarówno tym przemysłowym, jak i jednorodzinnym.
Różne treści można lubić, ale niektóre powinny być czytane obowiązkowo. Jak ten