Pożeracze czasu – czy jesteś ich ofiarą?

Nawet sobie nie wyobrażasz ile czasu ucieka na tak zwane pierdółki. Tu pięć minut, tam kwadransik, tu minutka — agdy przyjdzie chwila refleksji biegamy zobłędem woczach isiedzimy do późna. Pożeracze czasu zeżarły Ci pół dnia. Jak więc się im nie dać?

Pożeracze czasu – jak ich rozpoznać?

Najpierw musisz je rozpoznać. Potrzebujesz do tego plik małych karteczek samoprzylepnych oraz kartkę papieru. Usiądź sobie wygodnie iprzypomnij sobie wczorajszy dzień. Cały, od wstania złóżka do położenia się spać. Izanotuj na karteczkach wszystkie rzeczy, które wczoraj robiłeś lub robiłaś. Każdą czynność na osobnej karteczce.

Gdy skończysz, weź dużą kartkę papieru, co najmniej A3, i narysuj na niej schemat, w którym podzielisz kartkę na 4 sektory (najlepiej by wyglądało to jak na matematyce – oś x i oś y: wtedy masz 4 sektory). A teraz przyklej każdą karteczkę w odpowiednim sektorze szablonu:

  • Sektor A — rzeczy ważne ipilne. Ważne, czyli ich nie wykonanie lub złe wykonanie groziłoby poważnymi konsekwencjami lub spowodowało dużo dodatkowej pracy. Pilne, czyli trzeba je było zrobić jak najszybciej, bo spóźnienie miałoby równie nieprzyjemne konsekwencje. Osoby dobrze panujące nad swym czasem dbają oto, by mieć jak najmniej spraw ważnych ipilnych do załatwienia.
  • Sektor B — rzeczy ważne, ale mało pilne. Trzeba je zaplanować izrobić wdogodnym czasie, aby nie trafiły do sektora A.
  • Sektor C — rzeczy mało ważne, ale pilne. Te rzeczy najlepiej delegować na innych (zależnie od sytuacji: podwładni, dzieci, współmałżonek).
  • Sektor D — rzeczy mało ważne imało pilne. Mogły spokojnie poczekać, agdyby się ich nie zrobiło — nic by się nie stało.

A teraz policz karteczki wkażdym sektorze. Wktórym było ich najwięcej?

Jeśli wsektorze D — to pożeracze czasu całkowicie cię pochłaniają jak np. korzystanie z Internetu na telefonie. Czynności mało ważne imało pilne najlepiej jest zignorować inic znimi nie robić. Szkoda na nie czasu ienergii. Większość dnia powinno się spożytkować na rzeczy ważne zgórnej części schematu.

Dobra organizacją kluczem do sukcesu

Wiele poradników ikursów zaleca używanie tej metody (zwanej Macierzą Eisenhowera — od nazwiska prezydentaUSA, który ją stosował) na co dzień, do planowania rzeczy do wykonania. Ja osobiście odradzam takie zastosowanie tej metody. Klasyfikowanie każdej rzeczy do zrobienia według kryteriów ważne / pilne jest trudno wykonalne inieefektywne. Wkolejnych wpisach na blogu opiszę lepsze metody określania priorytetów działania. Natomiast radzę powtarzać ćwiczenie opisane wdzisiejszym poście okresowo, na początku 1–2 razy wmiesiącu, później raz na kwartał, by sprawdzić czy panujesz nad pożeraczami czasu zsektora D.

Pamiętaj: rzeczy, które nie są ani ważne, ani pilne, nie są warte Twojego czasu ani wysiłku! Jeśli dalej masz problem z organizacją czasu, to na pewno pomoże Ci w tym Smart kostka TimeFlip, która idealnie będzie Cię wspomagać w zarządzaniu czasem.

Dowiedz się czy warto kupić smartfon używany.

  1. Odpowiedz

    Takie ciekawe treści odkrywa się w internecie. Dziele się z Wami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.